You win.

I have confused too many people. Let’s see if I can clear this up.

 
You do not need to study Latin. It is a luxury, not a necessity. If you do it the traditional way, it may not even be a luxury. It will likely be torture.
 
Why would you pay thousands for torture? I wouldn’t. I would pay thousands to avoid torture, but that’s a post for another time.
 
Over the Christmas break, I changed my site. It is now a subscription site.
 
You win. I win. Here’s why.
 
In the past, I charged an average $300 per online class. Want to study Latin? That’s $300 per year, per class, per student. Want to add Greek? Now you are up to $600 per year, per class, per student. Need to add a vocabulary class to prepare for an upcoming standardized test? $900.
 
Got two kids? $1,800. Three kids? $2,700.
 
You lose. I win.
 
Just so you know, this is the way everyone operates. This is standard. Not only that, many online providers charge twice what I charge.
 
You could easily spend $1,000’s per year, per class, per student.
 
You lose. We online teachers win.
 
I have five children. I know that it feels. It feels… hmm… not good. Yeah. That’s it.
 
Over the break, I thought… how can we both win?
 
How can I win? How can you win?
 
Here is what I came up with.
 
My site now has a subscription option. Subscribe to my site and get everything.
 
Subscribe to my site for about $20 a month (if you subscribe annually), and you will have access to everything I teach.
 
Want to learn Latin? $250 per year, per family.
 
Want to add Greek? It is included in the subscription.
 
Need to add a vocabulary class to prepare for an upcoming standardized test? It is included in the subscription.
 
Want to attend special webinars that I offer from time to time? They are included in the subscription.
 
You could, theoretically, join every single class I teach and pay only $250 per year.
 
I have five children. I could subscribe for $250 per year and enroll all of my children in all of the classes I teach. But, that would be strange. They live in my house.
 
But, if YOU have five children, you could enroll all of them in all of my classes and pay only $250 per year.
 
There is a catch. If you want me to grade the work of your kids, the price doubles. Grading is time-consuming, and I am slowly pulling away from it. I will still do it, but it is going to cost more. If you want me to personally check your work, subscribe for $500 per year. That is $500 per year, per family. That is NOT $500 per student, per class.
 
I need a certain amount to provide for my family. I do not need enough to buy a helicopter. (Though I would love my own helicopter. It would be awesome to show up for family reunions in a helicopter.)
 
You are trying to provide for your family. You do not need to pay $1,000’s for Latin and Greek. Save money for your own helicopter.
 
If I get enough subscribers, I will be able to provide for my family. We will be fine. Besides, if I make too much money, my wife will give it all away. She is ridiculously generous.
 
Here is my goal. You win. I win. I provide for my family. You save money for yours.